Oxford at the Olympics | University of Oxford

石家庄棋牌

<rt id="bu09k"></rt>
<tt id="bu09k"></tt>
      <b id="bu09k"><span id="bu09k"></span></b>
      <rt id="bu09k"><meter id="bu09k"></meter></rt>
      <menuitem id="bu09k"><em id="bu09k"><font id="bu09k"></font></em></menuitem>
      Training in the University pool
      Training in the University pool
      Credit: DE Photo

      Oxford at the Olympics

      Oxford University has a proud Olympic heritage stretching right back to the Games of the I Olympiad in 1896. We are extremely proud of the 160 Olympic medals that our alumni have won on behalf of many nations across the globe.

      Hundreds of our alumni have participated and many more have been at the heart of helping to stage the modern Olympics, including London 2012. Below you will find details of Oxonians who have competed in Olympic and Paralympic Games, listed by athlete, medal type and year.

      This list may not be definitive and we would be delighted to hear from you regarding other Oxonians who need to be included. For some athletes from many years ago, we are struggling to identify the Oxford college they attended – can you help? We also invite any stories to help bring these names and achievements to life. To contact us about Oxford and the Olympics, please email us here.?If you would like to find out more about Sport at Oxford, please visit www.campaign.ox.ac.uk/sport.

      Oxonian Olympians

      DateForenamesSurnameEventResultCountry competed forCollege (where known)
      2016PaulBennettRowing (Eight)GoldGBKellogg
      2016GeorgeBridgewaterRowing?(Quadruple scull)10thNew ZealandOriel
      2016GraceCloughRowing (LTA Mixed Coxed Four)GoldGBKellogg
      2016CharlesColeRowing (Coxless four)7thUSAKellogg
      2016Zoede ToledoRowing (Eight)SilverGBSt Catherine's
      2016MichaelDiSantoRowing (Eight)4thUSATrinity
      2016DanFoxHockeyEliminated at group stageGBSt Edmund Hall
      2016ZoeLeeRowing (Eight)SilverGBHertford
      2016ConstantineLouloudisRowing (Coxless four)GoldGBTrinity
      2016TomMitchellRugby Sevens?(Captain)SilverGBKellogg
      2016MichellePearsonRowing (Single sculls)16thBermudaSt Cross
      2016MariRabieTriathlon11thSouth AfricaSt Catherine's
      2016PeteReedRowing (Eight)GoldGBOriel
      2016OlivierSiegelaarRowing (Eight)BronzeNetherlands??
      2016AndyTriggs HodgeRowing (Eight)GoldGBSt Catherine's
      2012BrodieBucklandRowing (Coxless pair)5thAustraliaJesus
      2012CharlesColeRowing (Coxless four)BronzeUSAKellogg
      2012DanFoxHockey4thGBSt Edmund Hall
      2012ScottFrandsenRowing (Coxless pair)6thCanadaSt Edmund Hall
      2012JamesFraser-MackenzieRowing (Single sculls)30thZimbabweTrinity
      2012SjoerdHamburgerRowing (Eight)5thNetherlandsOriel
      2012ConstantineLouloudisRowing (Eight)BronzeGBTrinity
      2012MutsaMutembwaHockey?ZimbabweSt Edmund Hall
      2012PeteReedRowing (Coxless four)GoldGBOriel
      2012TomSolesburyRowing (Quadruple scull)5thGBUniversity
      2012DavisTarwaterSwimming (4x200m relay)GoldUSASt Antony's
      2012AndyTriggs HodgeRowing (Coxless four)GoldGBSt Catherine's
      2012SophieTroianoFencing (Individual foil)?GBChrist Church
      2012MaraYamauchiAthletics (Marathon)DNFGBSt Anne’s
      2010TuckerMurphy15k cross country ski88thBermudaMerton
      2010HenryNwumeBobsleigh17thGBBrasenose
      2008TimBerrettAthletics (50km and 20km racewalk)?CanadaBrasenose
      2008RobinBourne-TaylorRowing (Pair)13thGBChrist Church
      2008GeorgeBridgewaterRowing (Pair)BronzeNew ZealandOriel
      2008HelenCaseyRowing (Lightweight double sculls)11thGBWorcester
      2008Daisy (Katherine)DickTeam Eventing (equestrian)BronzeGBWorcester
      2008ScottFrandsenRowing (Pair)SilverCanadaSt Edmund Hall
      2008AliceFreemanRowing (Eight)5thGBSt Edmund Hall
      2008JustinFrishbergWheelchair Rugby4thGBBalliol
      2008JenGoldsackRowing (Lightweight double sculls)10thUSASomerville
      2008SjoerdHamburgerRowing (Single sculls)13thNetherlandsOriel
      2008RosaraJosephCycling - Mountain Bike9thNew ZealandSt John's
      2008AnteKusurinRowing (Double sculls)?CroatiaSt Catherine's
      2008PaulMattickRowing (Lightweight four)5thGBHertford
      2008AcerNethercottRowing (Eight)SilverGBUniversity
      2008MariRabieTriathlon?South AfricaSt Catherine's
      2008PeterReedRowing (Four)GoldGBOriel
      2008JamieSchroederRowing (Quadruple sculls)5thUSAChrist Church
      2008ColinSmithRowing (Eight)SilverGBSt Catherine's
      2008TomSolesburyRowing (Pair)13thGBUniversity
      2008AndyTriggs-HodgeRowing (Four)GoldGBSt Catherine's
      2008JoshWestRowing (Eight)SilverGB(staff)
      2008JakeWetzelRowing (Eight)GoldCanadaLinacre
      2008CameronWinklevossRowing (Pair)6thUSAChrist Church
      2008TylerWinklevossRowing (Pair)6thUSAChrist Church
      2008MaraYamauchiAthletics (Marathon)6th (equalled best ever placing by a British woman in Olympic marathon)GBSt Anne's
      2004TimBerrettAthletics (50km and 20km racewalk)?CanadaBrasenose
      2004RobinBourne-TaylorRowing (Eight)9thGBChrist Church
      2004HelenCaseyRowing (Lightweight double sculls)9thGBWorcester
      2004EdCoodeRowing (Coxless four)GoldGBKeble
      2004JustinFrishbergWheelchair Rugby4thGBBalliol
      2004JanHerzogRowing (Coxless pair and coxless four)6thGermanySt Catherine's?
      2004JenniferHowittWheelchair BasketballGoldUSASt John's
      2004StephanMoelvigRowing (Lightweight coxless fours)GoldDenmarkSt Catherine's
      2004MatthewPinsentRowing (Coxless fours)GoldGBSt Catherine's
      2004JakeWetzelRowing (Coxless four)SilverCanadaLinacre
      2004MikeWherleyRowing (Coxless four)10thUSAOriel
      2004BarneyWilliamsRowing (Coxless four)SilverCanadaJesus College
      2002Flt Lt Mrs AlexCoomberSkeletonBronzeGBHertford
      2000(Princess) HayaAl-HusseinEquestrian?JordanSt Hilda's
      2000TimBerrettAthletics (50km and 20km racewalk)26th (20km)CanadaBrasenose
      2000SianBriceAthletics (Triathlon)?GB?
      2000Stephanie JCookModern PentathlonGoldGBLincoln
      2000MorganCrooksRowing (Eight)7thCanadaSt Anne's
      2000EmilydeRielModern PentathlonSilverUSAUniversity
      2000TimFosterRowing (Coxless four)GoldGBSt Cross
      2000LukaGruborRowing (Eight)GoldGBSomerville
      2000JanHerzogRowing (Coxless pair and coxless four)11thGermanySt Catherine's?
      2000Nicholas (Nick)HowarthAthletics (1500m)?AustraliaChrist Church
      2000Andrew J RLindsayRowing (Eight)GoldGBBrasenose
      2000MatthewPinsentRowing (Coxless fours)GoldGBSt Catherine's
      2000EloiseSmithFencing (Individual foil)28thGBSt Edmund Hall
      2000MatthewSyedTable Tennis?GBBalliol
      2000MikeWherleyRowing (Coxless four)5thUSAOriel
      2000BuffyWilliamsRowing (Eight)BronzeCanadaSt Hugh's
      2000JohnWyattHockey (Captain)6thGBCorpus Christi
      2000ThomasYuleWeightlifting?GBBrasenose
      1996TimBerrettAthletics (50km and 20km racewalk)?CanadaBrasenose
      1996RobertoBlandaRowing (Eight)9thItalyBrasenose
      1996Odd-EvenBustnesRowing (Coxless four)8thNorwayUniversity
      1996TimFosterRowing (Coxless four)BronzeGBSt Cross
      1996AlisonGillRowing (Eight)7thGBSt Hilda's
      1996?WayneGrahamHockey (Captain)10thSouth AfricaKeble
      1996DesmondKohSwimming?SingaporeOriel
      1996RichardNerurkarAthletics (marathon)5thGBUniversity
      1996HenrikNilssonRowing (Quadruple sculls)6thSwedenHertford
      1996Rupert JObholzerRowing (Coxless four)BronzeGBSt Catherine's
      1996MatthewPinsentRowing (Coxless pairs)GoldGBSt Catherine's
      1996AnnetteSalmeenSwimming (800m freestyle relay)GoldUSASt John's
      1996Jonathan W CSearleRowing (Coxed fours)BronzeGBChrist Church
      1996Ping TjinThumSwimming (4 x 200 freestyle relay; 100m and 200m butterfly; 4 x 100m medley relay)?SingaporeHertford
      1996JohnWyattHockey7thGBCorpus Christi
      1992TimBerrettAthletics (50km and 20km racewalk)14th (20km)CanadaBrasenose
      1992RobertoBlandaRowing (Eight)9thItalyBrasenose
      1992Rafaeldi TellaFencing (épée)?ArgentinaKeble
      1992Terrence (Terry)DillonRowing (Coxed fours)9thGBOriel
      1992AnnabelEyresRowing (Double sculls)5thGBPembroke
      1992Fiona M EFreckletonRowing (Eight)7thGBSomerville
      1992AlisonGillRowing (Double sculls)5thGBSt Hilda's
      1992SimonHollingsworthAthletics (400m hurdles)?AustraliaExeter
      1992YinkaIdowuAthletics (Long jump)23rdGB?
      1992DesmondKohSwimming?SingaporeOriel
      1992RichardNerurkarAthletics (10000m)17thGBUniversity
      1992MatthewPinsentRowing (Coxless pairs)GoldGBSt Catherine's
      1992PatriciaReidRowing (Single sculls)9thGBSomerville
      1992BruceRobertsonRowing (Eight)GoldCanadaKeble
      1992Jonathan W CSearleRowing (Coxed pairs)GoldGBChrist Church
      1992GavinStewartRowing (Coxless four)?GBWadham
      1992MatthewSyedTable Tennis?GBBalliol
      1992Colinvon EttingshausenRowing (Coxless pairs)SilverGermanyKeble
      1988AlisonBonnerRowing (Coxless pair)8thGBMagdalen
      1988Rafaeldi TellaFencing (épée)?ArgentinaKeble
      1988Terrence (Terry)DillonRowing (Eight)4thGBOriel
      1988JonathanFishRowing (Coxed pairs)11thUSAMansfield
      1988AlisonGillRowing (Double sculls)9thGBSt Hilda's
      1988Joanne ElizabethGoughRowing (Coxed four)6thGBSt Catherine's
      1988ChrisHuntingdonRowing (Coxed fours)?USAMansfield
      1988DesmondKohSwimming?SingaporeOriel
      1988DanielLyonsRowing (Coxed pairs)?USAOriel
      1988AlisonNorrishRowing (Coxless four)6thGBUniversity
      1988BruceRobertsonRowing (Coxless four)11thCanadaKeble
      1988GavinStewartRowing (Eight)?GBWadham
      1984JohnBlandRowing (Coxless four)9thGBMerton
      1984MarkEvansRowing (Eight)GoldCanadaUniversity
      1984John (Mike)EvansRowing (Eight)GoldCanadaUniversity
      1984Bill William JamesLangRowing (Coxed pair)8thGBMagdalen
      1984ChrisMahoneyRowing (Eight)5thGBOriel
      1984ChristopherPennyRowing (Eight)SilverUSASt John's
      1984MarkPreciousHockeyBronzeGBUniversity
      1984BonnieSt JohnSkiing (Slalom and Giant slalom)Silver (overall performance)USATrinity
      1984BonnieSt JohnSkiing (Slalom)BronzeUSATrinity
      1984BonnieSt JohnSkiing (Giant slalom)BronzeUSATrinity
      1984David GWestcottHockeyBronzeGBBrasenose
      1980SusanBrownRowing (Coxed four)6thGBWadham
      1980BridgetBuckleyRowing (Coxed four)6thGBCorpus Christi
      1980PaulineJansonRowing (Coxed four)6thGBSt Hilda's
      1980ChrisMahoneyRowing (Eight)SilverGBOriel
      1980(Lord) ColinMoynihanRowing (Eight)SilverGBUniversity
      1976AlanHobkirkHockey10thCanadaJesus College
      1976SelwynMaisterHockeyGoldNew ZealandMagdalen
      1976Hugh PMathesonRowing (Eight)SilverGBKeble
      1976AlShealyRowing?USAUniversity
      1976BarbaraSlaterGymnastics?GBSt John's
      1972David PHemeryAthletics (4 x 400m relay)SilverGBSt Catherine's
      1972David PHemeryAthletics (400m hurdles)BronzeGBSt Catherine's
      1972TomMcMillenBasketballSilverUSAUniversity
      1972John MishaPetkevichFigure Skating5thUSAMagdalen
      1972DavidSawyierRowing (Coxed four)5thUSAChrist Church
      1972HM Harald V of Norway?Sailing?NorwayBalliol
      1968JohnBoulterAthletics (1500m)?GBQueen's
      1968JohnCokerBoxing?Sierra LeoneSt Catherine's
      1968David PHemeryAthletics (400m hurdles)Gold (and WR)GBSt Catherine's
      1968RichardOliverHockey?GBSt Edmund Hall
      1968John MishaPetkevichFigure Skating6thUSAMagdalen
      1968PeterWilsonHockey12thGBSt Edmund Hall
      1968HM Harald V of Norway?Sailing?NorwayBalliol
      1964GrahamBondGymnastics?AustraliaBalliol
      1964JohnBoulterAthletics (800m)?GBQueen's
      1964BillBradleyBasketballGoldUSAWorcester
      1964MikeHoganAthletics (400m hurdles)?GBTrinity
      1964Henry W F (Bill)HoskynsFencing (épée, team)SilverGBMagdalen
      1964JohnMcBrydeHockeyBronzeAustralia?
      1964Adrian PMetcalfeAthletics (4 x 400m relay)SilverGBMagdalen
      1964FergusMurrayAthletics (10000m)22ndGBSt Catherine's
      1964MikeRalphAthletics (Triple jump)?GBSt Edmund Hall
      1964RogerSuttonHockey?GBSt Edmund Hall
      1964Jonathan J KTaylorDownhill and Slalom?GBSt Edmund Hall
      1964DavidVeitHockey?GBBrasenose
      1964HM Harald V of Norway?Sailing?NorwayBalliol
      1960R C IBateRowing (Eight)?GBSt Edmund Hall
      1960RanjitBhatiaAthletics (5000m; men's marathon)11th - 5000m; 60th - Men's MarathonIndiaJesus College
      1960ChristopherBlandFencing?IrelandQueen's
      1960GrahamBondGymnastics?AustraliaBalliol
      1960J RChesterRowing (Eight)?GB?
      1960Graham VaughanCooperRowing (Eight)?GBKeble
      1960Christopher G VDavidgeRowing (Coxless four)5thGBTrinity
      1960Colin MarkDavisRowing (Eight)?GBHertford
      1960Ian LeaElliottRowing (Eight)?GBKeble
      1960RichardFishlockRowing (Eight)?GBSt Edmund Hall
      1960Henry W F (Bill)HoskynsFencing (épée, team)SilverGBMagdalen
      1960AllanJayFencing (épée, individual)SilverGBSt Edmund Hall
      1960AllanJayFencing (épée, team)SilverGBSt Edmund Hall
      1960Colonel AlexanderLindsayRowing (Eight)?GBMagdalen
      1960Murray (Tich)McLachlanSwimming (400m and 1500m freestyle)6thSouth AfricaWadham
      1960JohnMetcalfAthletics (400m hurdles)?GBPembroke
      1960PeterReynoldsRowing (Eight)?GBWadham/St Edmund Hall
      1960D CShawRowing (Eight)?GB?
      1960DonalSmithAthletics (800m)?New ZealandMerton
      1960IanTaylorHockey4thGBSt Edmund Hall
      1956GrahamBondGymnastics?AustraliaBalliol
      1956Ian Hugh (Ian)BoydAthletics (1500m)8thGBBrasenose
      1956ChristopherChatawayAthletics (5000m)11thGBMagdalen
      1956Christopher G VDavidgeRowing (Eight)?GBTrinity
      1956CharlesGrimesRowing (Eight)GoldUSAChrist Church
      1956DerekJohnsonAthletics (800m)SilverGBLincoln
      1956DerekJohnsonAthletics (4x400m relay)BronzeGBLincoln
      1956William Barclay Livingstone (Tiny)PalmerAthletics (Shot put)12thGBSt Peter's
      1956Robert Douglas (Bob)ShawAthletics (400m hurdles)?GBExeter
      1956Eng-LiangTangWater Polo?MalaysiaBalliol
      1952(Sir) RogerBannisterAthletics (1500m)4thGBExeter
      1952DenysCarnillHockeyBronzeGBWorcester
      1952ChristopherChatawayAthletics (5000m)5thGBMagdalen
      1952Christopher G VDavidgeRowing (Coxless pair)4thGBTrinity
      1952AlanDickAthletics (4x400m relay, 400m)5th (4x400m relay)GBKeble
      1952Robin AFletcherHockeyBronzeGBTrinity
      1952Richard O ANorrisHockeyBronzeGBSt John's
      1952Nicholas (Nick)StaceyAthletics (4x400m relay; 200m)5th (4x400m relay)GBSt Edmund Hall
      1948Raymond (Ray)BarkwayAthletics (110m hurdles)?GBExeter
      1948Richard D [son]BurnellRowing (Double sculls)GoldGBMagdalen
      1948RobertCollinsRowing (Coxed four)?GBTrinity
      1948PeterCurryAthletics (3000m steeplechase)?GBOriel
      1948JohnHealeyRowing (Coxed four)?GBBrasenose
      1948WilliamLeckieRowing (Coxed four)?GBBrasenose
      1948Eric PrabhakarPhilipAthletics (100m)?IndiaChrist Church
      1948A J RPurssellRowing (Coxed four)?GBOriel
      1948PaulSmartSailing (mixed two person keelboat)GoldUSANew College
      1948GeoffreyTudorAthletics (3000m steeplechase)9thGBChrist Church
      1948Michael MWalfordHockeySilverGBTrinity
      1948WilliamWoodwardRowing (Coxed four)?GBBrasenose
      1936JerryCornesAthletics (1500m)6thGBCorpus Christi
      1936John Edward (Jack)LovelockAthletics (1500m)GoldNew ZealandExeter
      1936AlanPenningtonAthletics (100m, 200m, 4x400m)?GBHertford
      1936AshleighPilbrowAthletics (110m hurdles)?GBQueen's
      1936HelgeSivertsenAthletics (Discus)10thNorway?
      1932LewisCliveRowing (Coxless pairs)GoldGBChrist Church
      1932JerryCornesAthletics (1500m)SilverGBCorpus Christi
      1932EdwardEaganBobsleighGoldUSANew College
      1932Hugh R A (Jumbo)EdwardsRowing (Coxless pair)GoldGBChrist Church
      1932Hugh R A (Jumbo)EdwardsRowing (Coxless four)GoldGBChrist Church
      1932Roland DGeorgeRowing (Coxless four)GoldGBLincoln
      1932NorwoodHallowellAthletics (1500m)6thGBBalliol
      1932ThomasHampsonAthletics (800m)GoldGBSt Catherine's
      1932ThomasHampsonAthletics (4 x 400m relay)SilverGBSt Catherine's
      1932Roland (Roly)HarperAthletics (110m hurdles)?GBLincoln
      1928ColinGordonAthletics (High jump)?GBChrist Church
      1928WilfredKalaugherAthletics (110m hurdles; Triple jump)?New ZealandBalliol
      1928RogerLeigh-WoodAthletics (400m, 4x400m relay)5th (4x400m relay)GBTrinity
      1928VernonMorganAthletics (3000m steeplechase)?GBChrist Church
      1928LancePercivalAthletics (400m hurdles)?GBTrinity
      1928JohnRogersIce Hockey4thGB?
      1928JaipalSinghHockeyGoldIndiaSt John's
      1928HarryWarrenAthletics?CanadaQueen's
      1928HM Olav V of Norway?SailingGoldNorwayBalliol
      1924JohnCarletonSkiing (Cross country and Nordic combined)?USAMagdalen
      1924UmbertoDe MorpugoTennis (singles)BronzeItaly?
      1924RobertDickinsonAthletics (High jump)?GBOriel
      1924TommyHitchcockPoloSilverUSA?
      1924David Moffatt (Don)JohnsonAthletics (400m, 4x400m relay)4th (both)CanadaBalliol
      1924HowardKingsburyRowing (Eight)GoldUSAQueen's
      1924TomLongstaffMixed AlpinismGoldGBChrist Church
      1924ChristopherMackintoshAthletics (Long jump)6thGBUniversity
      1924EvelynMontagueAthletics (3000m steeplechase)6thGBMagdalen
      1924MalcolmNokesAthletics (Hammer)BronzeGBMagdalen
      1924BayesNortonAthletics (200m)5thUSAUniversity
      1924EdwardPitbladoIce HockeyBronzeGBQueen's
      1924ArthurPorrittAthletics (100m)BronzeNew ZealandMagdalen
      1924GeorgeRenwickAthletics (4x400m relay)BronzeGBNew College
      1924Lawrence Frederick (Bob)RobertsAthletics (High jump)?South Africa?
      1924BillStevensonAthletics (4x400m relay)GoldUSABalliol
      1924EdwardStruttMixed AlpinismGoldGBChrist Church
      1924AlanValentineRugbyGoldUSABalliol
      1920DanCarrollRugbyGoldUSANew College
      1920TheodoreCookMixed LiteratureSilverGBWadham
      1920EdwardEaganBoxingGoldUSANew College
      1920Ewart DHorsfallRowing (Eight)SilverGBMagdalen
      1920WilfredKent-HughesAthletics (110m hurdles, 400m hurdles)?AustraliaChrist Church
      1920Sholto W (Charles)MarconHockeyGoldGBOriel
      1920BevilRuddAthletics (400m)GoldSouth AfricaTrinity
      1920BevilRuddAthletics (4x400m relay)SilverSouth AfricaTrinity
      1920BevilRuddAthletics (800m)BronzeSouth AfricaTrinity
      1912LaurieAndersonAthletics (110m hurdles)?GBTrinity
      1912ArthurBerryAssociation FootballGoldGBWadham
      1912RobertBourneRowing (Eight)SilverGBNew College
      1912BeaufortBurdekinRowing (Eight)SilverGBNew College
      1912Edgar RBurgessRowing (Eight)GoldGBMagdalen
      1912William GuyFisonRowing (Eight)SilverGBNew College
      1912PhilipFlemingRowing (Eight)GoldGBMagdalen
      1912Arthur SGartonRowing (Eight)GoldGBMagdalen
      1912James AGillanRowing (Eight)GoldGBMagdalen
      1912ThomasGillespieRowing (Eight)SilverGBNew College
      1912WalterHendersonAthletics (Discus)?GBTrinity
      1912Ewart DHorsfallRowing (Eight)GoldGBMagdalen
      1912Arnold N SJackson (later Strode-Jackson)Athletics (1500m)Gold (and OR)GBBrasenose
      1912Alister GKirbyRowing (Eight)GoldGBMagdalen
      1912H M (Mart)KuusikRowing (Single sculls)BronzeRussiaSt Catherine's
      1912Raymond (Ray)LangeAthletics (100m)?USASt John's
      1912CharlesLittlejohnRowing (Eight)SilverGBNew College
      1912Robert C LMontgomerieFencing (épée, team)SilverGBWorcester
      1912William HMooreAthletics (3000m team)BronzeGBNew College
      1912WilliamParkerRowing (Eight)SilverGBNew College
      1912Frederick SPitmanRowing (Eight)SilverGBNew College
      1912CyrilPorterAthletics (3000m team)BronzeGBBrasenose
      1912CyrilPorterAthletics (5000m)BronzeGBBrasenose
      1912NormTaberAthletics (3000m team)GoldUSASt John's
      1912NormTaberAthletics (1500m)BronzeUSASt John's
      1912JohnWalkerRowing (Eight)SilverGBNew College
      1912HughWardRowing (Eight)?AustraliaNew College
      1912Henry BWellsRowing (Eight)GoldGBMagdalen
      1912ArthurWigginsRowing (Eight)SilverGBNew College
      1912Leslie GWormwaldRowing (Eight)GoldGBMagdalen
      1908(Lord) John JacobAstorSquash Racquets, DoublesBronzeGBNew College
      1908HaroldBarkerRowing (Coxless fours)SilverGBChrist Church
      1908ArthurBerryAssociation FootballGoldGBWadham
      1908WilfredBleadenAthletics (Long jump)?GBBrasenose
      1908HenryBroughamRacquetsBronzeGBBrasenose
      1908Henry CBucknallRowing (Eight)GoldGBMerton
      1908Charles D [father]BurnellRowing (Eight)GoldGBMagdalen
      1908DanCarrollRugbyGoldAustraliaNew College
      1908NoelChavasseAthletics (400m)?GBTrinity
      1908ChristopherChavasseAthletics (400m)?GBTrinity
      1908LionelCornishAthletics (Long jump)?GBLincoln
      1908(Hon Sir) Robert CCudmoreRowing (Coxless four)GoldGBMagdalen
      1908John CField-RichardsMotor Boating (Mixed B Class)GoldGBKeble
      1908John CField-RichardsMotor Boating (Mixed C Class)GoldGBKeble
      1908AlanFyffeAthletics (Hammer)9thGBUniversity
      1908James AGillanRowing (Coxless four)GoldGBMagdalen
      1908(Sir) Albert CGladstoneRowing (Eight)GoldGBChrist Church
      1908ThomasGlen-CoatsSailing (mixed 12 metres)GoldGBMerton
      1908Norman FHallowsAthletics (3 miles - team)GoldGBKeble
      1908Norman FHallowsAthletics (1500m)BronzeGBKeble
      1908WalterHendersonAthletics (High jump, Long jump, Discus, Javelin)?GBTrinity
      1908HaroldHoldingAthletics (800m)?GBOriel
      1908Kenneth R GHuntAssociation FootballGoldGBQueen's
      1908EricHusseyAthletics (110m hurdles)?GBHertford
      1908WilfridJohnsonLacrosseSilverGB?
      1908Frederick SKellyRowing (Eight)GoldGBBalliol
      1908EdgarKiralfyAthletics (100m)?USA?
      1908DuncanMackinnonRowing (Coxless four)GoldGBMagdalen
      1908Gilchrist SMaclagenRowing (Eight)GoldGBMagdalen
      1908ErnestMayAthletics (Discus, Hammer, Javelin)?GBOriel
      1908Robert C LMontgomerieFencing (épée, team)SilverGBWorcester
      1908GuyNickallsRowing (Eight)GoldGBMagdalen
      1908PattesonNickallsPoloGoldGBNew College
      1908ArthurPageJeu De Paume4thGBMagdalen
      1908John YRobinsonHockeyGoldGBMerton
      1908John RSomers-SmithRowing (Coxless four)GoldGBMagdalen
      1908Harvey VincentSuttonAthletics (800m)?AustraliaNew College
      1908HerbertWilsonPoloGoldGBNew College
      1906StephenCarnellyAthletics (5 mile)?GBExeter
      1906William HGrenfell (Lord Desborough)Fencing (épée, team)SilverGBBalliol
      1904WesleyCoeShot putSilverUSAChrist Church
      1896John M PBolandLawn Tennis, singlesGoldGBChrist Church
      1896John M PBolandLawn Tennis, doublesGoldGBChrist Church
      1896CharlesGmelinAthletics (100m, 400m)Bronze (400m)GBKeble
      1896Grantley T SGouldingAthletics (110m hurdles)SilverGB?
      1896George StuartRobertsonTennis (doubles)BronzeGBNew College
      1896GeorgeRobinsonTennis (men's doubles)BronzeGBNew College
      石家庄棋牌

      万博体育app

      |

      LB彩票

      |

      电竞投注app

      |

      bobapp

      |

      亚博vip

      |

      芒果棋牌下载

      |

      世界杯投注技巧

      |

      456棋牌

      |

      青鹏棋牌

      |

      吉祥棋牌

      |